usługi pogrzebowe

Czyszczenie nagrobków

Napisał: admin

Nagrobki naszych bliskich wystawione są na działanie czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeń, takich jak liście, zwiędłe kwiaty, pył lub rozlana steryna ze zniczy. Powoduje to ich zabrudzenie, co skutkuje koniecznością ich regularnego czyszczenia, tak aby zachować zadbany wygląd pomnika zmarłych krewnych. Najczęściej wszelkie prace konserwacyjne i pielęgnacyjne pomników wykonujemy tuż przed świętem Wszystkich Zmarłych. Prace te możemy komuś zlecić bądź samodzielnie zająć się czyszczeniem nagrobków najbliższych nam osób. W dzisiejszym artykule przedstawimy jak prawidłowo czyścić nagrobki z różnych materiałów.

Czyszczenie nagrobków – pomniki granitowe

Ze względu na różne materiały, z których tworzone są płyty nagrobne, należy stosować odmienne środki przy ich czyszczeniu. Każdy nagrobek należy najpierw oczyścić z liści i innych stałych zabrudzeń. Do każdego typu nagrobków istnieją specjalne preparaty do mycia danego materiału, jednak nie zawsze ich kupno jest konieczne. Najpowszechniejsze są płyty z granitu, które czyści się zwykłą szmatką lub miękką gąbką z wodą z octem. Do trudniejszych zabrudzeń należy używać gąbki, a w razie potrzeby również specjalnych płynów do czyszczenia granitu.

Czyszczenie nagrobków – pomniki z lastryko

Nagrobki z lastryko można myć za pomocą różnych środków czyszczących, m.in. sodą oczyszczoną, płynem do naczyń, a nawet amoniakiem czy denaturatem przy cięższych zabrudzeniach. Lastryko to materia porowaty, narażony na przenikanie wilgocią i pękanie na mrozie, dlatego powinno się rozważyć woskowanie nagrobka lub pokrycie go preparatem na bazie silikonu.

Czyszczenie nagrobków – pomniki z marmuru

Marmur z kolei jest dość wymagającym materiałem do czyszczenia, nie powinniśmy go sami czyścić, gdy zauważymy pęknięcia. Mycie ogranicza się do użycia zwykłej wody i gąbki lub szczotki z twardym włosiem przy gorszych zabrudzeniach. Podobnie delikatnie należy postępować z płytami z piaskowca.

Czyszczenie nagrobków – obudowy betonowe

W przypadku nagrobków z betonu (obudów lub ram) najlepszym środkiem do czyszczenia jest myjka ciśnieniowa. Warto zauważyć jednak, że zwykła woda z płynem do naczyń i gąbka również są dobrym rozwiązaniem. Jednakże należy pamiętać o impregnacji betonu specjalnym środkiem oraz uzupełnieniu ewentualnych ubytków zaprawą szybko twardniejącą.

Zleć czyszczenie nagrobków

Warto pamiętać, że zawsze istnieje możliwość skorzystania z usług pogrzebowych okolicznych firm funeralnych bądź kamieniarskich, jeśli nie chcemy sami czyścić nagrobków. Wówczas nie musimy obawiać się, że zniszczymy płytę nagrobną lub nie usuniemy w prawidłowy sposób zabrudzeń. Myśląc o tym jak wybrać najlepszy zakład pogrzebowy, warto sprawdzić czy ma w swojej ofercie czyszczenie nagrobków.

Zostaw komentarz