zakłady pogrzebowe

Rodzaje trumien

Napisał: admin

Wybór trumny to kolejny, trudny dla rodziny zmarłego moment, konieczny do przeprowadzenia pochówku. Zakład pogrzebowy, świadczący usługi pogrzebowe na wysokim poziomie, na pewno będzie potrafił doradzić, co będzie najlepsze w danym wypadku, warto jednak wiedzieć, o co możemy ewentualnie dopytywać. Jaki rodzaj trumny wybrać? Czym się przy tym kierować? 

Trumny – Przeznaczenie

Biorąc pod uwagę ten czynnik możemy wyróżnić:

  • trumny tradycyjne/standardowe – tu jest największa możliwość wyboru
  • trumny do transportu międzynarodowego – przede wszystkim muszą być wykonane z metalu bądź mogą być to trumny drewniane, lecz z wkładem metalowym; trumny do transportu międzynarodowego muszą mieć hermetyczne zamknięcie
  • trumny do kremacji – są dużo lżejsze od trumien standardowych, nie powinny być lakierowane ani zdobione, tak, by proces spalania był jak najkrótszy i nie emitował szkodliwych substancji do środowiska.

Trumny – rozmiar

Tutaj należy brać pod uwagę przede wszystkim wzrost i wagę zmarłego. Jeśli zmarły był bardzo wysoki lub ciężki należy brać pod uwagę, że może nie zmieścić się do trumny standardowych rozmiarów. Trumny dla dzieci są natomiast zawsze dużo mniejsze, często w kolorze białym.

Trumny – materiał

Trumny wykonuje się najczęściej z drewna – w tym celu wykorzystuje się praktycznie większość rodzimych gatunków drzew (dąb, sosna, świerk, topola, wiśnia czy jesion) a także gatunki importowe (np. mahoń). Można spotkać się z trumnami metalowymi a nawet szklanymi – te są stosunkowo rzadkie, ułatwiają publiczną ekspozycję zmarłego. Bardzo często dobrać można również obicia trumien – zarówno rodzaj tkaniny jak i jej kolor. Na specjalne życzenie, zakład pogrzebowy może wykonać na zamówienie dodatkowe zdobienia trumny, istnieje też możliwość wyboru, czy ma być ona lakierowana czy matowa. Pogrzeb w obrządku żydowskim musi się odbyć w jak najprostszej trumnie, w przypadku pogrzebów katolickich nie ma żadnych zaleceń co do wyglądu trumny.

Zostaw komentarz