zakłady pogrzebowe

Kremacja zwłok

Napisał: admin

Śmierć przychodzi nieoczekiwania i zostawia po sobie żal i pustkę. Pożegnanie bliskiej osoby jest bardzo traumatycznym przeżyciem. Tradycyjne obrzędy mówią o chowaniu ciała zmarłego głęboko pod ziemią. Warto się jednak zastanowić, czy sama świadomość, że ukochana osoba pochowana została w tradycyjny sposób, pomoże w zabliźnieniu się ran po jej utracie. Kremacja zwłok, staje się coraz powszechniejszą praktyką, dzięki której, zgodnie z zapowiedzią, ciało zmarłego obraca się w proch.

Przygotowanie zwłok do kremacji

Jaka jest charakterystyka dobrego domu pogrzebowego? Przede wszystkim odpowiednie procedury podczas procesu spopielenia. Każdy zakład pogrzebowy zajmujący się kremacją zwłok, ma ustaloną procedurę, odnośnie przygotowania ciała do tego obrzędu. Zwykle całość wygląda jak tradycyjny proces przygotowawczy do pogrzebu, z tym wyjątkiem, że ubrania zmarłego mogą zostać zastąpione np. całunem. Warunkiem niezbędnym, do skremowania jest dostarczenie odpowiedniej dokumentacji. Zawiera się w niej odpis aktu zgonu, a także karta zgonu oraz zgoda rodziny na skremowanie ich bliskiego. Ostatnim etapem przygotowań jest złożenie ciała w specjalnej trumnie. Musi być ona wykonana z nielakierowanego drewna, a także pozbawiona wszelkich ozdób i elementów, które mogły by wydzielać szkodliwe substancje podczas palenia.

Proces kremacji zwłok

Kremacja dzieli się zwykle na dwa etapy. Oba są wpisane w usługi pogrzebowe, więc od początku, do końca przeprowadza je wybrana przez rodzinę firma pogrzebowa. Pierwszym etapem, jest możliwość identyfikacji, a tym samym ostatniego pożegnania zmarłego, przez jego rodzinę. Zwykle obywa się to w przyzakładowych kapliczkach przedpogrzebowych, skąd zwłoki przenoszone są do krematorium. Następnie, trumna z ciałem zmarłego umieszczana jest w specjalnym piecu kremacyjnym. W piecu panuje temperatura około 800 stopni, a samo spopielanie zwłok trwa około godziny. W kolejnym etapie prochy przesypywane są do specjalnego worka i wkładane do urny. Rodzina otrzymuje zaświadczenie o dokonaniu procesu kremacji. Drugi etap, już po otrzymaniu urny z prochami, to pochówek na cmentarzu. Jedyną różnicą wobec pochówku tradycyjnego, to fakt, iż w grobie złożona zostaje urna, a nie trumna. Całe nabożeństwo, przebiega w sposób niezmieniony. Co ciekawe, w przypadku pogrzebu z kremacją ekshumacja zwłok i jej przebieg jest dużo prostszym procesem niż w przypadku pogrzebu z trumną.

Zostaw komentarz