organizacja pogrzebu

ABC uzyskania zasiłku pogrzebowego

Napisał: admin

Pożegnanie bliskiej osoby i zapewnienie jej godnego pochówku zawsze jest bardzo ciężkim doświadczeniem. Niestety, podczas organizacji ceremonii pogrzebowej musimy stawić czoła nie tylko własnym emocjom, lecz również ważnym kwestiom finansowym. Na szczęście, w przypadku organizacji pogrzebu przysługuje nam pomoc, której formą w tym przypadku jest zasiłek pogrzebowy.

Czym jest zasiłek pogrzebowy?

Konieczność organizacji pogrzebu a brak pieniędzy jest niezwykle stresującą chwilą. Właśnie dlatego istnieje zasiłek pogrzebowy. Jest on świadczeniem finansowym wypłacanym osobom, które poniosły koszty organizacji pogrzebu. Oznacza to, iż pieniądze przyznane z jego tytułu nie muszą trafić wyłącznie do najbliższej rodziny, lecz może je otrzymać także dalsza rodzina, przyjaciele czy partnerzy życiowi. Jak napisano w poprzednim zdaniu – wszystko zależy od tego, kto stoi za organizacją pochówku. Ponadto, do kosztów tych można zaliczyć zakup jakim jest długowieczny nagrobek. Pamiętajmy jednak o tym, że, aby otrzymać pieniądze, musimy być ubezpieczeni! Podobnie – osoba zmarła również powinna być ubezpieczona. Jeśli nie dopełniła przed swoją śmiercią tego obowiązku, uzyskanie zasiłku okaże się o wiele trudniejsze.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy i jaka jest jego wysokość?

Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany najczęściej przez dwie instytucje: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi z wymienionych urzędów wypłaca zasiłki pogrzebowe tylko w przypadku osób zatrudnionych w rolnictwie. Wysokość zasiłku pogrzebowego jest równoważna z kosztami organizacji uroczystości, pod warunkiem, że nie były one wyższe niż 4000 złotych. Jest to bowiem maksymalna suma środków, jaka może zostać nam wypłacona.

Zostaw komentarz