organizacja pogrzebu

Na czym się skupić w mowie pogrzebowej

Napisał: admin

Napisanie i wygłoszenie mowy pogrzebowej jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Raz, że przychodzi nam ostatni raz pożegnać bliską osobę, dwa- musimy przemawiać przed publicznością. Nie tylko będzie wymagało to od nas odporności na stres, ale także odpowiedniego warsztatu pisarskiego, by użyć właściwego języka i sformułowań pasujących do powagi chwili. Zastanówmy się więc, nad czym się skupić podczas pisania mowy pogrzebowej?.

Co zawrzeć w mowie pogrzebowej?

Obowiązki profesjonalnego zakładu pogrzebowego są niezwykle szerokie, jednakże nie oferują nam napisania mowy na pożegnanie zmarłego. Musi być to coś intymnego i osobistego. Na początku powinniśmy skupić się na przywołaniu wspomnień, chwil i przeżyć jakie łączyły nas ze zmarłym. Kluczem jest wybranie kilku najlepszych, by zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców. Nie skupiajmy się nad tym co nas denerwuje w trakcie pogrzebu, bądźmy skoncentrowani na samej mowie pogrzebowej. Warto też, poprzeć nasze słowa jakimiś przykładami, niezwykle poruszające będą tutaj filmiki i zdjęcia. Skupmy się również na zaakcentowaniu relacji z żałobnikami. Mowę pogrzebową musimy napisać tak, by maksymalnie odzwierciedlała nasze relacje ze zmarłym, jak i samego zmarłego. Dzięki temu odbiorcy, skutecznie przywołają w pamięci wspomniane obrazy.

Przygotowanie do wygłoszenia

Choć możliwe jest zlecenie odczytania mowy pogrzebowej mistrzowi ceremonii bądź komuś z rodziny, warto to jeszcze raz przemyśleć. Tak głęboką i emocjonującą przemowę, powinniśmy wygłosić osobiście. Powinniśmy się także do tego odpowiednio przygotować. Warto zaznaczyć sobie na kartce, szczególnie ważne zdania i frazy. Dzięki temu przyciągną naszą uwagę w chwili zawahania. Nie czytajmy prosto z kartki. Odbiorcy szybko się zorientują, a przecież to co napisaliśmy, jest odzwierciedleniem naszych wspomnień. Róbmy przerwy, by dać żałobnikom moment na refleksje i oddech. Kartkę traktujmy jako wsparcie, by zachować ład i porządek w całej przemowie.

Zostaw komentarz