usługi pogrzebowe

Usługa balsamacji zwłok

Napisał: admin

Pożegnanie bliskiej osoby i świadomość, że nigdy jej już nie zobaczymy, to jedno z najboleśniejszych doświadczeń, z jakim każdy z nas, prędzej czy później, będzie się musiał zmierzyć. Często przed pochówkiem, rodziny decydują się na wystawienie trumny ze zmarłym, by ostatni raz się z nim pożegnać. W takiej sytuacji, usługa balsamacji zwłok może przywrócić spokój na twarzy zmarłego i sprawić, że będzie on wyglądał naturalnie, podczas swojej ostatniej drogi.

Czym jest balsamowanie zwłok?

Balsamacja zwłok jest jedną z tych usług pogrzebowych, która staje się coraz częstszym wyborem rodzin zmarłego, ale nie tylko. Interesują się nią także Ci, którzy chcą skorzystać z usługi jaką jest funeral planning – planowanie własnego pogrzebu. Balsamowanie zwłok to obrzęd znany od najdawniejszych czasów. Poddani byli jej np. biblijny Jakub i Józef. W najprostszym ujęciu, polega ona na zabezpieczeniu ciała zmarłego przed postępującym rozkładem. Balsamowanie usuwa również pośmiertne zmiany, jakie możemy zaobserwować na ciele zmarłego. Wykonuje się ją poprzez wstrzyknięciu do tętnić zmarłego specjalnego roztworu eliminującego bakterie odpowiadające za rozkład ciała po śmierci. Ciekawostką jest fakt, że zakłady pogrzebowe, nie opisują w szczegółach jak wygląda cały proces, wiadomo jedynie, iż wstrzykiwanie wyżej opisywanego roztworu jest jedynie jedną z wielu czynności. W przypadku, gdy przyczyną zgonu była śmierć nagła, należy pamiętać, że balsamację można wykonać tylko wtedy, kiedy możliwe jest odstąpienie od sekcji zwłok, bądź gdy sekcja zwłok została już przeprowadzona. W innym wypadku, można by zatrzeć ślady możliwego przestępstwa.

Główne cele balsamowania zwłok

Tanatopraksja, ma wiele zalet. Szczególnie polecana jest w momencie, kiedy:

  • decydujemy się na wystawienie zwłok na widok publiczny, przy otwartej trumnie. Wówczas balsamacja zamaskuje zmiany pośmiertne, takie jak fioletowe plamy na dłoniach, a także przywróci w miarę naturalny koloryt skóry na twarzy,
  • zwłoki będą transportowane na dalekie odległości – specjalny roztwór w organizmie zmarłego zabezpieczy ciało,
  • zajdzie potrzeba usunięcia lub zatuszowania śladów rozkładu,
  • zajdzie potrzeba zlikwidowania zapachu, towarzyszącego procesom rozkładu.

Zostaw komentarz